شیلات

اگه مرام داری نظر یادت نره.

کرم خاکی

کرم خاکي غذايي با پروتئين زياد

 
با توجه به ازدياد جمعيت و نياز مردم به مواد پروتئيني سالم ، توليد و پرورش آبزيان ، نقش اساسي در تامين نيازهاي مردم و تقويت بنيه اقتصادي روستاييان و کشاورزان دارد.
در اين ميان تغذيه آبزيان با کرم خاکي به عنوان ماده غذايي داراي پروتئين زياد باعث افزايش کيفيت محصولات دريايي شده و نياز کشور به واردات آرد ماهي را کاهش مي دهد. کرم خاکي متعلق به شاخه کرمهاي حلقوي بوده و جزو موجوداتي است که ارزش غذايي قابل توجهي دارد.
کرم خاکي داراي پراکنش وسيع جهاني بوده و حتي در مناطق قطبي يافت مي شود. تاکنون 3100گونه کرم خاکي در سراسر جهان شناسايي شده که بزرگترين آنها بيش از يک متر طول دارد.
از اين گونه براي اولين بار در قرن 18ميلادي براي تغذيه دام و طيور و ماهيگيري استفاده شد؛ اما امروزه کاربرد کرم خاکي ، گسترش زياد يافته است؛ به طوري که علاوه بر طعمه در صيد تفريحي ، به عنوان کود براي بهبود و اصلاح زمينهاي نامرغوب، تهيه ورمي کمپوست ، تهيه کود مايع و بازيافت زباله ، تغذيه آبزيان و حتي تهيه مواد بهداشتي و دارويي به کار برده مي شود.
ارزش غذايي کرم خاکي به علت بالا بودن مقدار پروتئين آن است که معمولا 45تا 70درصد وزن ماده خشک کرمها را تشکيل مي دهد. اين مساله باعث شده است نام کرم خاکي علاوه بر فهرست غذاي ماهيان ، در فهرست غذايي انسان هم قرار بگيرد.
بسياري از کشورهاي آفريقايي و آسياي ميانه از گونه اي کرم خاکي در رژيم غذايي خود بهره مي برند. آنها اين گونه را به خاطر خاصيت دارويي و انرژي بالاي آن ، همراه با روغن زيتون مصرف مي کنند!
امروزه در تغذيه مرحله لاروي آبزيان ، تمايل به استفاده از غذاي زنده وجود دارد؛ زيرا در بسياري از موارد، دانش بشري هنوز قادر به تامين مصنوعي کليه نيازهاي غذايي لارو نبوده و پوشش اين نياز با غذاي زنده راه حل مطلوب و مطمئني است.
از ويژگي هاي مهم غذاهاي زنده ، مشابهت ترکيبات آنها با نيازهاي غذايي آبزيان است که از مهمترين اين ترکيبات مي توان به پروتئين اشاره کرد. انواع جلبک ، کرم ، دافنس ، روتيفر، آرتميا و گاماروس به عنوان غذاي زنده استفاده زيادي در تغذيه آبزيان دارند، اما مهمترين غذاي زنده مصرفي کرم خاکي است که درصد پروتئين آن بيش از ساير گونه هاست.
ليلا صفرخانلو کارشناس شيلات و محقق پرورش کرم خاکي در غذاي آبزيان که تحقيقات خود را از طريق آناليز لاشه کرمهاي پرورش يافته در کودهاي گاوي و خاک باغي انجام داده است ، مي گويد: گونه هاي ايراني کرم خاکي در مقايسه با ساير گونه هاي خارجي درصد پروتئين بالاتري دارند و مي توانند جايگزين مناسبي براي آرد ماهي باشند.
وي معتقد است ، استفاده از اين گونه به جاي آرد ماهي علاوه بر افزايش درصد رشد و کيفيت گوشت آبزيان ، از نظر اقتصادي نيز باصرفه تر است و توليد آن نياز کشور به واردات آرد ماهي را که از زمان هجوم شانه دار ژله اي به درياي خزر و کاهش کيلکا به عنوان ماده اصلي آرد ماهي و افزايش قيمت آرد ماهي و واردات آن را به همراه داشته است ، کاهش مي دهد.
به گفته اين کارشناس شيلات ، حتي مي توان از طريق گنجاندن اين کرم در رژيم غذايي لارو مهمترين ماهي تجاري ايران ، يعني ماهي سفيد که تعداد آن در حال حاضر در درياي خزر کاهش يافته است ، گونه را تقويت کرده و قابليت تحمل استرس هاي محيطي آن را پس از رهاسازي در دريا، افزايش داد.
پرورش آسان کرم خاکي در مقايسه با ساير غذاهاي زنده ، بالا بودن درصد پروتئين آن در مقايسه با ساير گونه هاي مشابه خارجي و وجود آن در اکثر اکوسيستم هاي کشور و کشت تجاري با صرف کمترين هزينه و وقت ، از جمله مسائلي است که توجه مسوولان و دست اندرکاران شيلات را ضروري مي سازد.
عدم استفاده جدي از کرم خاکي در آبزي پروري و نبود مديريت توليد و پرورش اين گونه در ايران در حالي صورت مي گيرد که بسياري از کشورها از جمله ژاپن و فيليپين از اين گونه ، استفاده هاي فراوان تجاري مي برند؛ ولي در ايران با وجود داشتن گونه هاي متنوع از کرم خاکي ، اين مهم هنوز ميسر نشده است!
در صورتي که استفاده از اين پتانسيل طبيعي و خدادادي و در دسترس مي تواند فوايد اقتصادي بسياري را نصيب کشورمان کند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۵ساعت 14:56  توسط بهنام  |